Bierbrouwerijen in Amsterdam die je kunt bezoeken

Bierbrouwerijen Amsterdam bezoekenBier en Amsterdam gaan al lang samen. Al rond 1300 was de hoofdstad een centrum voor de biernijverheid. Vaten met bier kwamen aan bij de Bierkaai (Bierkade) in het oude centrum, waar ze werden gelost en verhandeld. De sjouwers waren echte vechtersbazen, waar we het spreekwoord Vechten tegen de bierkaai aan hebben overgehouden.

Amsterdam kende vele bierbrouwerijen en ook werd het gerstenat veelvuldig geconsumeerd. De Amsterdammers vonden bier gezonder dan het verontreinigde drinkwater. Niet voor niks kom je op schilderijen van 17e-eeuwse meesters vaak lieden tegen met een bierpul in de hand.

In de loop der eeuwen hebben vele bierbrouwerijen de deuren gesloten, maar nog altijd kent Amsterdam enkele ambachtelijke brouwerijen. Sommige zijn pas enkele jaren geleden opgericht. Hier hebben we de bierbrouwerijen op een rij gezet die je kunt bezoeken. Heineken is natuurlijk de grootste en bekendste, al vindt het brouwen niet meer in Amsterdam plaats.

Heineken Experience

Vooral buitenlandse toeristen lopen de deur plat bij de Heineken Experience, de attractie van het biermerk dat over de hele wereld bekend is. Het is gevestigd in een voormalige bierbrouwerij van Heineken aan de rand van de Amsterdamse Pijp. In het pand legde Gerard Heineken in 1863 de basis voor het bierimperium.

Bierbrouwerijen Amsterdam en Heineken

De brouwerij sloot in 1988, waarna het gebouw een museum werd. Via een tour over vier etages kom je alles te weten over Heineken, en kun je onder meer de koperen brouwketels en oude Heineken-reclameaffiches bewonderen. Aan het einde mag je zelf een biertje brouwen en uiteraard proeven. Adres: Stadhouderskade 78, 1072 NV Amsterdam. Website: www.heinekenexperience.com

Brouwerij ‘t IJ

Een voormalig gemeentelijk badhuis in het oosten van Amsterdam biedt sinds 1985 onderkomen aan Brouwerij ‘t IJ. De brouwerij is opgericht door muzikant Kaspar Peterson, bekend van de band Drukwerk. Het is na Heineken de oudste nog bestaande bierbrouwer in de hoofdstad en de eerste craft brewery van Nederland. Dat het vroeger een badhuis was, zie je nog aan de aparte ingangen voor mannen en vrouwen.

Bierbrouwerijen Amsterdam 't IJ

Brouwerij ‘t IJ maakt ambachtelijke speciaalbieren, seizoensbieren en gelegenheidsbieren. Beroemd is de Columbus, een stevig amberkleurig biertje met een alcoholpercentage van 9 procent waarmee het allemaal begon in de jaren ’80. Bij het pand is een proeflokaal waar de meeste bieren op tap verkrijgbaar zijn (met terras) en in het weekend kun je je aanmelden voor een ‘rondlijding’ van een klein halfuurtje.

Bierbrouwerijen Amsterdam 't IJ brouwketels

Het is niet echt een tour, maar meer een presentatie waarin wat leuke anekdotes over de bierbrouwer worden verteld. Je staat er wel tussen de brouwketels. De brouwerij zit vast aan molen De Gooyer, de hoogste houten molen van Nederland. Die molen wordt trouwens niet gebruikt voor het brouwproces, daar woont gewoon iemand (die niet van bier houdt…). Adres: Funenkade 7, 1018 AL Amsterdam. Website: www.brouwerijhetij.nl

Brouwerij De Prael

Weinig Amsterdamse bierbrouwers staan op zo’n historische grond als Brouwerij De Prael. De brouwerij, de winkel en het proeflokaal zijn gevestigd in een voormalig veilinghuis en wagenmakerij aan de Oudezijds Voorburgwal in het oude centrum van de hoofdstad. Het is een van de oudste plekken van Amsterdam. Al rond 1300 lag er een bierkaai en werd met houten schepen bier aangevoerd vanuit Duitsland.

Later ontstonden op deze plek de eerste brouwerijen van Amsterdam. De Prael maakt nog steeds bieren die op ambachtelijke wijze zijn gebrouwen. Je kunt er dagelijks terecht voor rondleidingen en proeverijen. Adres: Oudezijds Armsteeg 26, 1012 GP Amsterdam. Website: www.deprael.nl

Brouwerij Troost

Brouwerij Troost brouwt bier op twee plekken in Amsterdam: op het terrein van de Westergasfabriek en in een voormalig klooster in De Pijp. Het is de enige plek in De Pijp waar daadwerkelijk bier wordt gemaakt. Bij Brouwerij Troost willen ze op mooie plekken midden in de stad speciaalbier maken dat voor iedereen aantrekkelijk is: van biergekken met getrainde smaakpapillen tot verstokte pilsdrinkers.

Bij de brouwerij in de Westergasfabriek kun je terecht voor een rondleiding. Je krijgt van één van de brouwers uitleg over het brouwproces, je mag verschillende biertjes proeven en je krijgt een flesje Troost bier mee naar huis. Adres: Pazzanistraat 27, 1014 DB Amsterdam. Website: www.brouwerijtroost.nl

Brouwerij De 7 Deugden

Aan de rand van de stad in Amsterdam Nieuw-West bevindt zich 2009 Brouwerij De 7 Deugden. Het is een kleinschalige brouwerij die bijzondere seizoensbieren en speciaalbieren maakt met kruiden en specerijen, zoals tijm en gerookte mout.

Het bier wordt gebrouwen door mensen met een beperking die nergens anders aan de slag kunnen komen. Elke zaterdagmiddag kun je aankloppen voor een rondleiding en een proeverij in het bedrijfspand in de wijk Osdorp. Je kunt de bieren ook proeven met verschillende soorten kazen. Adres: Akersluis 8d, 1066 EZ Amsterdam. Website: www.de7deugden.nl

Voor het laatst bijgewerkt op 24 augustus 2026. Als je aanvullingen, tips of opmerkingen hebt over bierbrouwerijen in Amsterdam die je kunt bezoeken, kun je dat laten weten via het contactformulier. Foto’s © Wereldreizigersclub.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *