Autorijden in Moldavië
Autorijden in Moldavië is goed te doen, al zal je soms wel wat overprikkeld zijn in het verkeer. De grootste uitdaging zijn de slechte wegen in een groot deel van het land. Het is opletten geblazen om kuilen, gaten en hobbels te vermijden, zelfs op wegen in de hoofdstad Chisinau en bij de internationale luchthaven.
Secundaire wegen kunnen niet altijd geasfalteerd zijn, ook al is het de snelste (en enige) weg die Google Maps aangeeft. De tweede hindernis is de rijstijl van Moldavische automobilisten waar je mee te maken krijgt. De spanning slaat om je hart als je ziet welke inhaalmanoeuvres de locals uithalen.
Zorg dat je alert bent als je de weg op gaat, maar met wat rijervaring en de nodige lef kun je het land zeker met de auto ontdekken. Dat hebben we zelf in ieder geval ondervonden toen we in Moldavië een auto huurden om de verschillende bezienswaardigheden te bereiken.

Praktisch is het sowieso, want treinen rijden er nauwelijks en het reizen per bus is tijdrovend en ingewikkeld. Wil je op vakantie naar dit Oost-Europese land en een roadtrip maken? Hier vind je handige tips voor autorijden in Moldavië!
Boek hier je huurauto in Moldavië
Wegen in Moldavië
Als op de kaart kijkt, zie je een uitgebreid wegennetwerk in Moldavië. Je kunt dus zo’n beetje elke plek wel bereiken met de auto. De kwaliteit van de wegen verschilt echter nogal. Er zijn delen waar niets meer aan gedaan is sinds Moldavië nog deel uitmaakte van de Sovjet-Unie. Toch kom je ook trajecten tegen die superglad zijn en net geasfalteerd, ongetwijfeld dankzij een subsidie van de Europese Unie.

Moldavië kent drie soorten wegen: hoofdwegen, lokale wegen en straten binnen steden en dorpen. Belangrijke hoofdwegen (of snelwegen) worden aangeduid met de letter M. Een echte officiële snelweg heeft het land (nog) niet. Er is wel een stuk dat er zo uitziet: namelijk enkele tientallen kilometers op de weg van Chisinau naar de zuidelijker gelegen stad Cimișlia. De regering werkt er hard aan de komende jaren om meer trajecten om te vormen tot snelweg.

Hoofdwegen tussen steden bestaan echter wel vaak uit vier of zes rijbanen (twee of drie in elke rijrichting). Dat betekent niet dat je hier per se vaart kunt maken. Op deze wegen kun je opeens kruispunten tegenkomen met stoplichten. Ze zijn redelijk goed begaanbaar, maar je komt ook scheuren en gaten tegen. Enkele hoofdwegen hebben de letter E. Dat zijn Europese routes, zoals de E58 uit Roemenië.
Secundaire wegen
Daarnaast zijn er secundaire hoofdwegen tussen plaatsen die worden aangeduid met de letter R. Met een beetje geluk tref je een goede weg aan, maar je komt ook stukken tegen vol gaten in het wegdek. Zelfs op wegen in de buurt van Orhei, dat toch een van de bekendste toeristische trekpleisters is van Moldavië.

Lokale wegen zijn vaak slecht en/of niet geasfalteerd, vooral op het platteland. Je rijdt dan op grind, steentjes of zand. Na regen kunnen dit soort wegen modderig en glibberig worden. In het donker autorijden is een slecht idee in Moldavië: verkeerslichten zijn er amper en je kunt de gaten in de weg dan niet goed zien.
Plan hier je vakantie naar Moldavië
️ Verkeersgedrag in Moldavië
Moldaviërs rijden nogal assertief, dat eigenlijk een net woord is voor ‘agressief’. Ze nemen het vooral niet zo nauw met de snelheidsbeperkingen en hebben eigenlijk altijd haast. Inhalen in bochten, op hellingen en met tegemoetkomend verkeer vinden ze geen probleem, zelfs als dat zenuwslopende bijna-botsingen opleveren. Ook bussen en vrachtwagens halen in, nadat ze eerst even aan je bumper kleven of toeterend achter je hangen.

Het trotseren van de snelheidslimieten is wel opvallend, omdat de politie van Moldavië hierop intensief controleert. Niet alleen met flitsers, maar ook met patrouilles en het bekende ‘verschuilen in de bosjes’. Regelmatig zagen we personenauto’s en vrachtwagens langs de weg staan met een politieauto erbij. Onze tip: laat je niet opjutten door de lokale automobilisten.
Traag verkeer
Tegenover de snelheid staat de traagheid waar je regelmatig mee te maken krijgt. Zo kun je te maken krijgen met automobilisten die op een vierbaansweg plotseling stoppen om bij een stalletje watermeloenen te kopen. Dan moet je dus plotseling op de rem trappen als je niet toevallig op de linkerbaan rijdt.

Dan zijn er nog landbouwvoertuigen en paard-en-wagens die tergend langzaam voor je rijden. Iedereen achter je haalt je in, maar wacht toch echt tot de kust veilig is. Ook lesauto’s rijden ongelooflijk langzaam in Moldavië – alsof er een snelheidsbeperking op zit.

In de hoofdstad Chisinau is het verkeer erg druk en chaotisch, vooral tijdens de spitsuren. Als je gewend bent om in grote steden te rijden, zoals Amsterdam, kun je hier wel mee omgaan. Een zebrapad is heilig in Moldavië. Automobilisten stoppen vrijwel altijd voor een zebrapad als er iemand wil oversteken – in tegenstelling tot in Nederland.
Verkeersregels in Moldavië
Autorijden in Moldavië mag vanaf 18 jaar en je rijdt er aan de rechterkant van de weg. Het dragen van een gordel is sowieso verplicht voor de bestuurders en de passagiers voorin, en achterin als die er zijn. Je mag alleen handsfree mobiel bellen tijdens het rijden. Van november tot en met maart moet je altijd met dimlicht rijden, ook overdag, maar het beste is het om dat altijd te doen.

In Moldavië gelden de volgende snelheidslimieten:
- binnen de bebouwde kom: 50 km/u. Bij schoolzones geldt een limiet van 30 km/u.
- op belangrijke wegen buiten de bebouwde kom: 70 km/u.
- op hoofdwegen: 90 km/u.
In Moldavië wordt strikt gecontroleerd op de snelheid, zoals we hierboven al schreven. Toch geldt er een soort marge van 9 km/u boven de wettelijk toegestane snelheid. Dus je mag 99 km/u op een hoofdweg rijden voordat je een boete krijgt.

Een probleem is een beetje dat je niet overal verkeersborden tegenkomt met de maximumsnelheid, zo merkten wij. Dan is het op een hoofdweg niet duidelijk of je bijvoorbeeld 70 of 90 km/u mag. Je kunt dan maar het beste een beetje meerijden met de rest van het verkeer, maar niet te hard. Bij kruispunten en binnen de bebouwde kom is het verstandig om altijd rond de 50 km/u te rijden (of iets erboven) om een snelheidsbekeuring te voorkomen.

Autorijden met een slok op kun je het beste achterwege laten. In Moldavië geldt een maximum toegestaan alcoholpromillage van 0,03 procent, wat eigenlijk neerkomt op nul. Rijden met veel alcohol in je bloed kan je fikse boetes of een gevangenisstraf opleveren.
Tanken in Moldavië
In en rond de grotere steden zijn volop tankstations te vinden, zeker in Chisinau en in de buurt van de internationale luchthaven. Ga je verder het land in, dan zal je er wat minder tegenkomen. Vooral in het noorden en zuiden zijn er minder benzinestations, dus zorg voor een gevulde tank als je langere afstanden aflegt.
Je komt veel tankstations tegen van oliebedrijven als Rompetrol, Lukoil, Petrom en BEMOL (www.bemol.md), een Moldavische keten. Benzine, diesel en LPG zijn op de meeste plekken verkrijgbaar, maar het aantal oplaadpunten voor elektrische auto’s is nog beperkt.

De brandstofprijzen in Moldavië behoren tot de laagste in Europa. Op de website van de ANWB staan de actuele brandstofprijzen. Je wordt geholpen door een medewerker die je tank vult en betalen doe je binnen bij de kassa. Bij de grotere benzinestations kan dat met een bankpas of creditcard. Op het platteland is het verstandig contant geld bij je te hebben.
Auto huren in Moldavië
Voor het huren van een auto geldt meestal een minimumleeftijd van 21 jaar. Ook moet je minimaal één jaar in het bezit zijn van een rijbewijs. Een internationaal rijbewijs is niet verplicht, maar wordt wel aangeraden. Bij ons werd er niet naar gevraagd.

Het huren van een auto is niet al te ingewikkeld. Op de luchthaven van Chisinau vind je kantoren van de bekende internationale ketens en enkele lokale verhuurders. Je huurt al een auto vanaf circa € 20 per dag. Via websites als Sunny Cars en EasyTerra kun je de tarieven van autoverhuurders vergelijken en een boeking maken. Vanwege het slechte wegdek in Moldavië is het raadzaam allrisk een auto te huren, dus het eigen risico af te kopen met een extra verzekering.
Boek hier je huurauto in Moldavië
Als je onverhoopt door een gat rijdt die je over het hoofd hebt gezien, kan je huurauto zomaar schade oplopen. Op slechte wegen kunnen kiezelsteentjes de lak beschadigen. Als je een auto huurt via Sunny Cars zijn alle verzekeringen altijd inbegrepen en is het eigen risico volledig gedekt.

Bij sommige autoverhuurders moet je de auto ‘schoon’ inleveren, dus je moet ‘m door de wasstraat halen aan het eind van je trip. Vooral op onverharde wegen zit je huurauto zo onder het stof. Je kunt de wasbeurt ook afkopen – de prijs valt mee.
Navigatie in Moldavië
Navigatie kun je optioneel extra huren, maar het is niet per se nodig. Bij ons werkte Google Maps goed, al word je wel af en toe over slechte wegen geleid. Let er wel op dat je een databundel aanschaft voor het gebruik van internet in Moldavië, dat buiten de EU valt. Bewegwijzering is op de meeste plaatsen in het Latijnse alfabet, maar in de zuidelijke provincie Gagaoezië en op het platteland soms alleen in het Cyrillisch.

De afgescheiden regio Transnistrië (rond Tiraspol) is de facto een onafhankelijke republiek, ook al wordt het ‘land’ door vrijwel niemand erkent. Er zijn echter wel grenscontroles. Check bij het autoverhuurbedrijf of je naar Transnistrië mag rijden. Vaak is dit niet toegestaan.
Met de auto van Nederland naar Moldavië
Als je fan bent van autorijden, kun je de flinke rit uitzitten van Nederland naar Moldavië. Of je kunt het land meenemen tijdens een roadtrip in Oost-Europa. Van Amsterdam naar Chisinau is de afstand ongeveer 2400 tot 2600 kilometer, dus 28 tot 32 uur rijden.
Reken op een reistijd van drie dagen als je het rustig aan doet en onderweg overnacht. De meest logische en veiligste route leidt via Duitsland, Tsjechië, Slowakije, Hongarije en Roemenië. De route via Polen en Oekraïne is sneller, maar dat is voorlopig geen optie door de oorlog die de Russen tegen Oekraïne zijn begonnen.

Let erop dat je een e-vignet (evinieta) moet aanschaffen om gebruik te mogen maken van de Moldavische autowegen. Dat kan via de website van het Ministerie van infrastructuur (www.evinieta.gov.md). Je kunt een vignet aanschaffen voor 7, 15 of 30 dagen, of nog langer. Het tarief voor een week is € 4 (in 2025).

Voor rijden in Moldavië moet je in het bezit zijn van een geldig paspoort, een geldig rijbewijs en een bewijs van je autoverzekering. Verder dien je verplicht een gevarendriehoek, een reflecterend hesje, verbanddoos en brandblusser in je auto te hebben liggen. Van 1 december tot 1 maart moet je auto (of camper) voorzien zijn van winterbanden.
Handige tips voor een vakantie in Moldavië
Voor het laatst bijgewerkt op 7 oktober 2025. Als je aanvullingen, tips of opmerkingen hebt over autorijden in Moldavië, kun je dat laten weten via het contactformulier. Foto’s © Wereldreizigersclub; Shutterstock.com; Depositphotos.com.






