Wat te doen in Andorra: 10 tips!
Door Annemarie Smit
Andorra is een klein bergstaatje midden in de Pyreneeën, grenzend aan Frankrijk en Spanje. Andorra staat bekend als belastingparadijs en alternatieve wintersportbestemming. Maar het kleine landje heeft meer te bieden dan goedkoop winkelen en wintersport alleen.
In Andorra liggen mooie natuurgebieden en het bergachtige landschap is een paradijs voor wandelliefhebbers. In de hoofdstad Andorra la Vella en andere plaatsen kun je oude romaanse bouwwerken bezichtigen, en er zijn enkele bijzondere musea die de moeite waard zijn. Hier vind je 10 tips voor wat er te doen en te zien is in Andorra!
Plan hier je vakantie naar Andorra
Winkelen met belastingvoordeel
Andorra is een belastingparadijs. Dat betekent dat je er naar hartenlust taxfree kunt winkelen en heel voordelig parfum, kleding, drank, elektronica en andere luxe artikelen kunt kopen.

In hoofdstad Andorra la Vella wemelt het op sommige plekken van de schreeuwerige reclameborden, opvallende etalages en winkelcentra. De belangrijkste winkelstraat is Avinguda Meritxell waar je zo’n beetje alle bekende merkartikelen kunt vinden. Realiseer je wel dat er een limiet is aan de hoeveelheid producten die je mag meenemen uit Andorra.
Sightseeing in de hoofdstad
Ben je uitgewinkeld? Er is nog meer te doen in Andorra la Vella! Wandel door de smalle straatjes van het historische centrum, Barri Antic, en bekijk het oude parlementsgebouw Casa de la Vall en de romaanse Sint-Stefanuskerk uit de 11e eeuw.
De oudste kerk van Andorra staat ook in de hoofdstad, dat is de Eglésia de Santa Coloma. De kerk is gebouwd in de 8e en 9e eeuw, al is de vierkante klokkentoren van vier verdiepingen in de 12e eeuw toegevoegd.

Helaas is er weinig overgebleven van de fresco’s uit de 12e eeuw. Om onduidelijke redenen werden de muurschilderingen in 1933 verwijderd en verkocht. Via geavanceerde projectoren kun je nu een licht- en geluidsshow bijwonen van 6 minuten die laat zien hoe de kleurrijke fresco’s er in de middeleeuwen uitzagen. Aan de rand van de stad ligt de Pont de la Margineda, een romaanse stenen brug over de rivier de Valira.
Andorra bezoeken vanuit Barcelona? Boek hier je tour
Wintersporten in Andorra
Wie eens ergens anders wil skiën dan in de Alpen, kan dat gaan doen in Andorra! Grandvalira (www.grandvalira.com) is met zo’n 200 kilometer aan pistes het grootste skigebied van Andorra. Naast skiën en snowboarden, kun je hier ook wandelen op sneeuwschoenen, rijden op sneeuwscooters en tuben in de sneeuw. Het sneeuwzekere skigebied Vallnord is met circa 63 kilometer aan pistes wat kleiner, maar heeft genoeg te bieden voor iedere wintersporter. Het wintersportseizoen in Andorra loopt van begin december tot half april.

Wellness in Escaldes-Engordany
Escaldes-Engordany is na de hoofdstad de grootste gemeente van Andorra. De plaats is vooral populair vanwege de meer dan dertig natuurlijke warmwaterbronnen die er te vinden zijn. Het water komt diep uit de grond en heeft een temperatuur van zo’n 70 °C als het aan de oppervlakte komt. Daarmee behoren ze tot de warmste bronnen in de Pyreneeën.

Wil je hier optimaal van genieten, dan is Caldea the place to be. Dit is een van de grootste wellnesscentra in het zuiden van Europa met 6000 vierkante meter aan warmwaterbaden, sauna’s en jacuzzi’s. Je kunt er heerlijk ontspannen in een lagune met thermaal water van 32°C tot 34°C, een buitenbad dat het hele jaar door open is en een transparant bad met een glazen bodem dat boven een rivier hangt.
Bovendien is het supergezond, want het water is rijk aan sulfiden en mineralen waardoor het een pijnstillende en slijmoplossende werking heeft. Naast het complex staat een glazen toren van 80 meter hoog met een 4-steren designhotel. Met 18 verdiepingen is dit het hoogste gebouw van Andorra. Wil je liever wat actiefs doen? In de omgeving van Escaldes-Engordany zijn veel fiets- en wandelroutes door de mooie Madriu-Perafita-Claror-vallei.

➽ Boek hier je entreetickets voor de Caldea Spa
Bezoek authentieke dorpjes
In dorpjes als Sant Julià de Lòria en Llorts (in de parochie Ordino) kun je kennismaken met de traditionele bouwstijlen van Andorra. Bekijk in Sant Julià de Lòria bijvoorbeeld de Sint-Romanuskerk en in het plaatsje Llorts de Sant Serni-kerk, beide gebouwd in romaanse stijl. In de traditionele restaurants (bordes) in deze dorpen kun je typisch Andorrese gerechten proeven.

Genieten van het uitzicht bij een mirador
Andorra is een bergstaat, dus het zal je niet verbazen dat de uitzichten er fantastisch zijn. Er zijn enkele uitzichtpunten – miradors – die de moeite van het bezoeken waard zijn. Bij Mirador del Roc del Quer, bij de plaats Canillo, kun je genieten van het uitzicht vanaf een platform dat 12 meter uitsteekt vanaf de berg.

Voor wie geen last van hoogtevrees heeft: een deel van het platform is van glas, zodat je zo de diepte in kijkt onder je voeten. De vallei onder je ligt zo’n 500 meter lager. Sinds enkele jaren moet je entree betalen van € 6 en online een tijdslot boeken voor dit uitkijkplatform.
Een ander mooi uitzichtpunt is Mirador del Collet de Montaup. Dit uitkijkpunt ligt vlakbij de Roc del Quer langs dezelfde bergpas (CS-240). Dit punt is nog altijd gratis toegankelijk en biedt een weids panoramisch uitzicht over de gletsjervallei.
Rodelen in avonturenpark Naturlandia
In Ecopark Naturlandia is van alles te doen voor alle leeftijden: er is een dierenpark, je kunt er ziplinen en rondrijden in een buggy. Maar het hoogtepunt in dit park is ongetwijfeld de Tobotronc, een rodelbaan van maar liefst 5,3 kilometer waarbij je in zo’n 10 minuten tijd 400 meter afdaalt. De rodelbaan loopt dwars door het bos van La Rabassa, dus het uitzicht onderweg is niet verkeerd. Je vindt Naturlandia nabij de plaats Sant Julià de Lòria. Website: www.naturlandia.ad
Wandelen naar een bergmeer
Andorra heeft meer dan honderd meren en veel wandelpaden er naartoe. Wandel bijvoorbeeld een rondje om de bergmeren Estanys de Tristaina, in het noorden van Andorra. Of wandel vanuit de plaats Encamp naar het meer Llac d’Engolasters. Ook de omgeving van Estanys del Juclà, het grootste meer van Andorra, is de moeite waard.

Bijzondere musea in Andorra
Andorra beschikt over enkele bijzondere musea. In het Automobielmuseum in Encamp worden auto’s en motoren tentoongesteld, van voertuigen uit de 19e eeuw tot modernere modellen. In Escaldes-Engordany kun je naar het Parfummuseum, een klein museum met een interessante verzameling parfums van vroeger en nu.
Het Tabakmuseum (Museu del Tabac d’Andorra) is gevestigd in een oude tabaksfabriek in Sant Julià de Lòria. Hier leer je alles over de geschiedenis van de tabaksindustrie in Andorra. Adres: Carrer Dr. Palau, 17, AD600 Sant Julià de Lòria, Andorra. Website: www.museudeltabac.com
Natuurpark Vall de Comapedrosa
In het noordwesten van Andorra ligt het beschermde natuurgebied Vall de Comapedrosa, met bergen, meren, watervallen en bossen. Ook de hoogste berg van Andorra, Pic del Comapedrosa (2943 meter), ligt hier, vandaar de naam van het natuurpark. Er ligt een groot netwerk aan wandelpaden door dit mooie natuurgebied, variërend in lengte en moeilijkheidsgraad, en is dus geschikt voor iedereen. Website: www.comapedrosa.ad

Handige tips voor een vakantie in Andorra
Over Annemarie
Annemarie wil met haar gezin zoveel mogelijk van de wereld zien. Ze blogt over haar reizen op haar eigen reisblog Ishetnogver.nl. De naam van haar blog is de vraag die haar kinderen onderweg vaak stellen… Roadtrips en mooie natuur zijn favoriet, maar een stedentrip is ook altijd leuk. Je kunt Annemarie volgen via Facebook en Instagram.
Voor het laatst bijgewerkt op 24 juni 2026. Als je aanvullingen, tips of opmerkingen hebt over wat te doen en te zien in Andorra, kun je dat laten weten via het contactformulier. Foto’s © Depositphotos.com; Pixabay.




