Wat te doen in Astana, Kazachstan: 10 tips!
Astana is de futuristische hoofdstad van Kazachstan waar tradities samensmelten met de moderne kant van het land. Het is een van de jongste hoofdsteden ter wereld, die in 1997 het stokje overnam van het zuidelijke Almaty. Astana is gesticht op de uitgestrekte steppe in het noorden van Kazachstan en is sinds eind jaren negentig onherkenbaar veranderd.
In nog geen drie decennia is Astana uitgegroeid tot een miljoenenmetropool waar open graslanden langs de Ishim-rivier plaatsmaakten voor glinsterende wolkenkrabbers, hypermoderne architectuur, luxe winkelcentra en pompeuze monumenten. Na jaren van bouwwerkzaamheden is de stad getransformeerd tot het Dubai van Centraal-Azië, maar dan zonder hitte.
In de zomer is het aangenaam warm in de Kazachse hoofdstad, maar in de winter kan het ijzingwekkend koud zijn met temperaturen onder de -30°C. De koude steppewind helpt niet bepaald mee. Probeer de wintermaanden dus te mijden als je een bezoek brengt aan deze unieke stad, die je volgens sommige andere reisbloggers beter kunt overslaan tijdens een rondreis in Kazachstan.
Na ons verblijf in Astana zijn wij het daar absoluut niet mee eens! Hier vind je inderdaad geen eeuwenoude geschiedenis en overblijfselen van de Zijderoute, maar attracties die minstens zo fascinerend zijn. Hier kom je voor architectonische iconen als ‘s werelds grootste tent, ‘s werelds grootste bolvormige gebouw, een glazen piramide en een uitkijktoren met een gouden ei. Inmiddels heeft Astana ook de hoogste gebouw van Centraal-Azië: Abu Dhabi Plaza met 75 verdiepingen.
➽ Reserveer hier online een hotel of appartement in Astana
Alles heeft ook een vleugje traditie, met rijk versierde moskeeën en musea waar de Kazachse cultuur tot leven komt. En aan tafel kun je genieten van Kazachse gastronomie én wijnen! Stel je verwachtingspatroon bij en je wordt verrast door alle bezienswaardigheden in de hoofdstad. Hebben we je al overtuigd? Hier vind je 10 tips wat te doen in Astana!
Khan Shatyr
Een van de bekendste bezienswaardigheden van Astana is een ‘tent’: de Khan Shatyr. Het is een futuristische transparante yurt van 90 meter hoog die ‘s avonds elke paar minuten van kleur verandert. Met de mast erbij is de hoogte zelfs 150 meter. Door de enorme omvang heeft Khan Shatyr een plekje veroverd in het Guinness Book of Records als grootste tent ter wereld.
De nomadentent is in 2006 ontworpen door de Britse architect Norman Foster en was een van de projecten om Astana in een modern jasje te steken. In korte tijd is de tent uitgegroeid tot een van de symbolen van de Kazachse hoofdstad. In de Khan Shatyr geniet je van een ‘eeuwige zomer’, want de tent is zo ontworpen dat het binnen altijd aangenaam warm is. Zelfs tijdens de vrieskou in de winter.
De Khan Shatyr heeft een oppervlakte van ruim 100.000 vierkante meter en is vooral een winkelcentrum met meerdere verdiepingen. Je vindt er vooral winkels van internationaal bekende merken als Adidas, Mango, Hilfiger en Lacoste. Shoppen voor Kazachse souvenirs is er dus niet bij.
Markant is de Sky Beach Club op de 5e en bovenste verdieping, vlak onder het topje van de tent, met een zwemgedeelte en zacht wit zand dat geïmporteerd zou zijn uit de Malediven. Verder is er nog een bioscoop, een attractiepark voor kinderen en een foodcourt. Genoeg te beleven als je wat in Astana wilt doen op een barre dag. Adres: Turan Ave 37, Astana 010000, Kazachstan. Website: www.khanshatyr.com
Baiterek
Nog zo’n iconisch symbool van Astana is de Baiterek (of Bayterek), een 105 meter hoge uitkijktoren die midden in het stadscentrum staat. De letterlijke vertaling van baiterek is ‘populier’ of ‘levensboom’, maar door het eigenaardige ontwerp kun je de toren ook zien als een sportbeker of als een stalen constructie met een ei bovenin.
De toren werd gebouwd tussen 1996 en 2002 toen Astana werd uitgeroepen tot de nieuwe hoofdstad van Kazachstan. Het symboliseert de nieuwe periode van het land, voorbij de jaren toen het gedwongen deel uitmaakte van de Sovjet-Unie. Het gouden ei dat bovenin de boom is gelegd verbeeldt het nieuwe leven en de hoop die daarbij gepaard gaat. De Kazachse architect Akmyrza Rustembekov tekende voor het ontwerp.
Je kunt met een lift naar de gouden bol voor een observatieplatform op 97 meter hoogte, waar je een weids 360º-uitzicht hebt over Astana en omgeving. In de zomermaanden is de Baiterek geopend tot 22.00 uur, de rest van het jaar tot 21.00 uur. In de avond is de toren van de buitenkant prachtig verlicht. Adres: 4CHJ+86C, Astana 01000, Kazachstan.
Bekijk de hoogtepunten van Astana met een stadstour
Palace of Peace and Reconciliation
Tot de opvallende bezienswaardigheden in Astana behoort ook het Palace of Peace and Reconciliation (Paleis van Vrede en Verzoening), dat de vorm heeft van een piramide van glas en graniet. De 63 meter hoge piramide is ontworpen door de Britse architect Norman Foster, die ook tekende voor de tent in de Kazachse hoofdstad.
Het paleis werd in 2006 gebouwd voor conferenties van leiders van wereldreligies en dat was ook het doel van de ontwerper: een harmonieuze plek waar religies en geloofsovertuigingen verbonden zijn. Ruim 2000 bouwvakkers werkten mee aan de bouw. Tegenwoordig is het echter vooral een toeristische attractie, want iedereen is welkom om het van binnen te bekijken.
Dat kan alleen tijdens een Engelstalige rondleiding van een halfuur, waarbij je van onder naar boven door de piramide wordt geleid. Je komt dan onder meer langs de operazaal met twee balkons en bordeauxrode fluwelen stoelen. Ruim 1300 toeschouwers kunnen plaatsnemen in de zaal.
Verder naar boven kom je langs de wintertuin die volstaat met plantenbakken en -potten rondom een atrium. Die staat ook bekend als de ‘Hangende tuinen van Astana’.
Het mooist is de conferentiezaal in de top van de piramide. Hier kijk je uit op glas-in-loodramen met een schildering van 130 witte duiven die in de hemelsblauwe lucht dartelen. Die duiven staan symbool voor de 130 etnische groepen die in Kazachstan wonen. Door de ramen heb je uitzicht op andere monumenten en regeringsgebouwen in de omgeving. Adres: Tauelsizdik Ave 57, Astana 010000, Kazachstan. Website: www.astana-piramida.kz
Nationaal Museum van Kazachstan
Een architectonisch hoogstandje is het Nationaal Museum van de Republiek Kazachstan, maar ga ook zeker binnen kijken voor een onderdompeling in de Kazachse cultuur en geschiedenis. In zo’n elf zalen zie je de hoogtepunten van de omvangrijke collectie die verschillende periodes van het land uitlicht, van de prehistorie en de middeleeuwen tot de Tweede Wereldoorlog en de onafhankelijkheid van Kazachstan.
Je ziet er onder meer archeologische vondsten, fossielen, antieke wapens, traditionele kleding, aardewerk, schilderijen en tapijten. Een reconstructie van een yurt laat het nomadenbestaan zien van de Kazachen. Het museum toont foto’s van slachtoffers van de Sovjet-kampen in Siberië, maar er is ook een expositie over het kosmodroom van Baikonur, de grootste raketlanceerbasis ter wereld (met een raket).
Een hoogtepunt is de Gouden Zaal, waarvoor je extra moet betalen. Hier zie je veel gouden sieraden, maar ook een gouden mes en een gouden gesp van een riem. Topstuk is de Gouden Man uit de 4e tot 3e eeuw voor Christus. Zijn kleding was versierd met meer dan 4000 gouden plaatjes, vervaardigd in de dierenstijl. De man werd ontdekt tijdens archeologische opgravingen in 1969-1970 in de buurt van Almaty en geldt als een meesterwerk van edelsmeedkunst.
Het museumcomplex werd in 2014 gebouwd en bestaat uit zeven blokken die als een trap omhoog lopen, tot en met de 9e verdieping. Met een oppervlakte van 74.000 vierkante meter is dit het grootste museum van Centraal-Azië. Je bent zo een paar uur kwijt als je alles wilt zien. Adres: Tauelsizdik Ave 54, Astana 010000, Kazachstan. Website: www.nmrk.kz
Onafhankelijkheidsplein
Vanaf het museum loop je zo naar het Onafhankelijkheidsplein, het grootste plein van Astana. Het enorme vierkante plein is het toneel van parades, festiviteiten en openbare evenementen, maar het ziet er wat troosteloos uit als het leeg is. Het is één grote stenen vlakte, met alleen wat groen aan de zijkant.
Aan de westkant van het plein grenzend aan een drukke verkeersweg staat het Kazakh Eli-monument, het belangrijkste gedenkteken van de onafhankelijkheid van Kazachstan. Het witte marmeren monument van 91 meter hoog moet de nationale trots uitstralen.
Bovenop is een gouden beeld van de mythische vogel Samruk. Volgens een legende legt die elk jaar gouden ei in de top van de levensboom Baiterek (je weet wel, de uitkijktoren even verderop). Zo is de Kazachse mythologie mooi met elkaar verweven in de monumenten van Astana. Onderaan het monument staan sculpturen die het traditionele Kazachse leven uitbeelden.
Tegenover het monument staat het Paleis van de Onafhankelijkheid, met een gevel van blauw glas. Hier vinden belangrijke congressen en vergaderingen plaats. Een goede plek voor een selfie is de Wall of Peace vlak daarnaast, dat opgericht is voor een kernwapenvrije wereld. Het futuristische monument is niet echt een muur, maar heeft de vorm van een bloemblad of een ruimteschip. De onderkant heeft een groot led-scherm met de vlag van Kazachstan.
Hazrat Sultan Moskee
Astana heeft behoorlijk wat grote moskeeën, ook al is Kazachstan geen islamitische staat en zie je ook weinig hoofddoeken op straat. Makkelijk te bezoeken is de Hazrat Sultan Moskee die grenst aan het Onafhankelijkheidsplein. De moskee in 2012 en was bij de opening de grootste moskee van Kazachstan, met ruimte voor 10.000 gelovigen.
Inmiddels is dat achterhaald met de bouw van de Grote Moskee tien jaar later (zie hieronder), maar nog altijd is het gebedshuis indrukwekkend om te zien. De moskee is gebouwd van wit marmer met een 51 meter hoge koepel en vier elegante minaretten die 77 meter de lucht in steken. Rondom de hoofdkoepel bevinden zich acht kleinere koepels.
Ook in het interieur overheerst de kleur wit, met massieve witte zuilen die de centrale gebedsruimte sieren. Ook zijn er versieringen van traditionele Kazachse ornamenten, Met de typische islamitische architectuur doet de moskee denken aan een oosters paleis. In drie jaar tijd hebben 1500 bouwvakkers eraan gewerkt. Bezoek is mogelijk buiten de gebedstijden, maar je wordt wel een beetje vreemd aangekeken als je als westerse toerist naar binnen stapt. Adres: Tauelsizdik Ave 48, Astana 020000, Kazachstan.
Presidentieel Paleis
Onder het architectonische ensemble in het hart van de stad is het presidentieel paleis te scharen, dat bekendstaat als Akorda. Het paleis werd gebouwd tussen 2001 en 2004 en is een mix van westerse en oosterse architectuur. Opvallend is de blauwe koepel dat afgetopt is met een gouden beeld.
Binnen in het paleis vind je enkele prachtig ingerichte zalen, als je de website van de president mag geloven. Topontmoetingen met andere regeringsleiders vinden plaats in de Marmeren Zaal of Gouden Zaal. Het verblijf van het staatshoofd van Kazachstan is niet te bezoeken, tenzij je door hem wordt uitgenodigd. Door strenge bewaking kun je er niet altijd dichtbij komen. Adres: 4CGW+8H7, Ак орда, Левобережье, Astana, Kazachstan. Website: www.akorda.kz
Grote Moskee van Astana
Aan het rijtje megalomane bouwprojecten kan ook de Grote Moskee van Astana (Äljan Ana Meşıtı) worden toegevoegd. Met een oppervlakte van 68.000 vierkante meter is dit de grootste moskee van Centraal-Azië, die ruimte kan bieden aan liefst 235.000 gelovigen.
De moskee heeft vier minaretten van 130 meter hoog, 72 kleine koepels en één blauwe hoofdkoepel van 83 meter hoog. Daarmee is het een van de grootste koepels ter wereld. Ook voor de inrichting zijn kosten nog moeite gespaard, met een immens handgemaakt tapijt en vijf kroonluchters. De grootste kroonluchter bestaat uit anderhalf miljoen kristallen. Ook de houten toegangsdeur is een van de grootste ter wereld, met een hoogte van ruim 12 meter.
De moskee is tussen 2019 en 2022 gebouwd aan de zuidkant van Astana, vlakbij de luchthaven. Rondom het gebedshuis is een park met keurige tuinen aangelegd. Buiten de gebedsdiensten kun je binnen een kijkje nemen, als je benen en schouders zijn bedekt. Een van de minaretten heeft bovenin een uitkijkplatform met uitzicht op de steppe in de verte (waarvoor je apart een kaartje moet kopen). Adres: Qabanbay Batyr Ave 38, Astana 020000, Kazachstan.
Burabay National Park
Je kunt een uitstapje maken naar Burabay National Park als je wat buiten de stad wilt doen en iets wil meepakken van de natuur in het land. Het natuurgebied ligt 3 uur rijden ten noorden van Astana en staat bekend als het ‘Zwitserland van Kazachstan’ met de dennenbossen, heldere bergmeren en grillige rotsformaties.
Toch kent het park weinig hoge bergen, anders dan in Zwitserland. Mount Kokshe is de hoogste top met 957 meter (eigenlijk meer een heuvel). Niettemin vormt het gebied een fraai contrast met de eindeloze steppes en woestijnlandschappen die in een groot deel van Kazachstan te vinden zijn. De grootste attractie in het park is het Borovoye-meer, omringd door heuvels met dichte bossen. In de zomer kun je er een boottochtje of maken of het meer zelf verkennen met een kano.
In het noordwesten van het meer steekt de Zhumbaktas-rots uit het water. Die lijkt op een zeilboot of een sfinx, afhankelijk van de manier waarop je ernaar kijkt. In het park kun je wandelen over schilderachtige paden en misschien wat dieren spotten als herten, lynxen, wolven en wilde zwijnen. Via GetYourGuide kun je makkelijk een dagtrip boeken naar Burabay National Park. Er zijn ter plaatse ook hotels en pensions als je er wat langer wilt blijven hangen.
Boek hier een dagtour naar Burabay National Park
Mäñgılık El Triomfboog
De Arc de Triomphe in Parijs heeft ontwerpers wereldwijd inspiratie opgeleverd. Zo is er inmiddels ook zo’n soort triomfboog te vinden in Barcelona, Vientiane (Laos), Skopje (Noord-Macedonië) en jawel: Astana! De triomfboog Mäñgılık El werd in 2011 gebouwd op een pleintje te midden van een drukke autoweg om de 20e verjaardag van de onafhankelijkheid van Kazachstan te vieren. Niet geheel toevallig: de boog is dus ook 20 meter hoog.
Het bouwwerk was een initiatief van de eerste president van Kazachstan, Nursultan Nazarbayev, om een symbool van nationale eenheid te realiseren. Bovenaan is de tekst Mäñgılık El te zien, dat letterlijk ‘eeuwige natie’ betekent. Onderaan de witte marmeren boog zijn vier nissen met sculpturen: van een wijze oudere, een moeder, een traditionele Kazachse krijger en een moderne soldaat. Er is een observatieplatform bovenin, maar dat was gesloten toen wij er waren. Adres: Еңбекшілер көшесі 2, Astana 020000, Kazachstan.
Wat te doen in Astana: praktische tips
Overnachten in Astana
Astana staat nog niet zo op de toeristische radar, dus in de stad vind je veel moderne zakenhotels, luxe hotels en internationale hotelketens. Toch zijn er de laatste jaren verschillende boetiekhotels en middenklasse hotels bijgekomen. Backpackers en budgetreizigers kunnen terecht in een paar hostels. Daarnaast is er een groeiend aanbod aan appartementen in de stad.

➽ Reserveer hier een hotel of appartement in Astana, tegen de laagste prijzen
Vergis je niet over de enorme afstanden als je accommodatie zoekt in Astana. De stad is enorm uitgestrekt en je bent zo een halfuur aan het lopen van de ene bezienswaardigheid naar de andere. Er is niet echt een historisch centrum, maar de omgeving van Nurzhol Boulevard is een goede plek als je veel te voet wilt kunnen afleggen.
Deze boulevard loopt van Khan Shatyr naar het presidentieel paleis en is vooral voetgangersgebied, omringd door regeringsgebouwen en wolkenkrabbers. Veel bekende bezienswaardigheden zijn op loopafstand, zoals de uitkijktoren Baiterek en de Astana Opera. Door de enorme afstanden is het efficiënter af en toe een goedkope taxi te nemen. Ook de metro, de bus en het huren van een fiets zijn mogelijkheden om je in de stad te verplaatsen.
Altyn Eco Park Hotel
Zelf verbleven we in het Altyn Eco Park Hotel, ongeveer 25 minuten lopen Nurzhol Boulevard. Het is zo’n typisch zakenhotel van 17 verdiepingen, maar je krijgt wel waar voor je geld. Het 4-sterrenhotel heeft enorm ruime kamers en een panoramisch restaurant op de bovenste verdieping waar je kunt ontbijten met een panoramisch uitzicht over de stad.
In de avond transformeert het restaurant tot een karaokebar, dus boek geen kamer op de bovenste verdieping wegens geluidsoverlast. Er is een 24-uursreceptie die ook een luchthavenshuttle voor je kan regelen, maar verwacht verder weinig sfeer in het hotel. Op loopafstand zijn winkels, supermarkten, restaurants en een metrostation. ► Boek een overnachting in het Altyn Eco Park Hotel vanaf € 71
The St. Regis Astana
Een van de beste adressen van de stad is The St. Regis Astana, een 5-sterrenhotel op een rustige plek aan de oever van de Ishim-rivier. Het hotel is gebouwd rondom een centrale binnenplaats die geïnspireerd is op een traditionele Kazachse nomadentent. Binnen hangt het hotel vol met 400 kunstwerken van Kazachse en internationale kunstenaars.
De tradities van het land krijgen daarmee een eigentijdse draai in dit luxe hotel met 120 kamers en suites. De standaardkamers hebben al een oppervlakte van 68 vierkante meter, waarmee ze de grootste zijn van alle hotels in de stad. Sommige kamers hebben een bubbelbad. Als gast kun je gebruikmaken van een butlerservice, twee elegante restaurants en een bekroonde spa met zwembad, sauna en fitnessruimte. ► Boek een overnachting in The St. Regis Astana vanaf € 224
Eten en drinken in Astana
Astana heeft op het gebied van de food scene een enorme ontwikkeling doorgemaakt de afgelopen jaren. Vroeger moest je hier niet zijn voor een geweldige eetervaring, maar inmiddels telt de stad talloze uitstekende restaurants waar je terechtkunt voor keukens in de hele wereld. Ook koffietentjes vind je er in overvloed, waar (Russische) digital nomads achter hun laptop werken.
Voor een avondje fine dining staat Qazaq Gourmet (www.qazaqgourmet.kz) absoluut op de eerste plek, vergelijkbaar met Michelin-sterrenniveau. Bestel een 11-gangenmenu en alle smaken van de Kazachse keuken komen voorbij, eventueel met bijpassende wijnen. Reserveer op tijd – wij konden er helaas niet meer terecht.
Ook in Sandyq (www.sandyq.kz) kun je terecht voor de authentieke Kazachse keuken, waarbij het restaurant is ingericht met traditionele meubels en tapijten. Het restaurant is vernoemd naar de houten kist (sandyq) waarin nomadische Kazachen vroeger hun bezittingen bewaarden tijdens hun trektochten over de steppe. Uiteraard staan op het menu gerechten met paardenvlees, bij uitstek de specialiteit van Kazachstan.
Sunduk is een goed Oezbeeks restaurant waar we hebben gegeten. Voor een dineren met uitzicht ga je naar restaurant Eternal Sky, gevestigd op de 25e verdieping van het Moscow Business Center. Tijdens het tafelen heb je een 360º-uitzicht over het centrum van Astana.
De Kazachse hoofdstad heeft ook bars waar je lokale biertjes en wijnen kunt proeven. Ga naar Arba Wine voor een proeverij van Kazachse wijnen: voor 6000 tenge krijg je er zes voorgeschoteld, met bijpassende uitleg. Arba Wine (www.arbawine.com) is een van de grootste en oudste wijnmakers van Kazachstan, opgericht in 2006.
Reizen naar Astana
Astana ligt in het noorden van Kazachstan en was jarenlang goed te bereiken vanuit Nederland. Zowel luchtvaartmaatschappij KLM als Air Astana voerde jarenlang rechtstreekse vluchten uit vanaf Amsterdam Schiphol, maar die zijn begin 2026 helaas stopgezet.
Je kunt nu alleen naar Astana vliegen met een overstap. Er gaan directe vluchten naar Astana vanuit Europese steden als Frankfurt (met Lufthansa en Airstana), Warschau (LOT Polish Airlines) en Praag (SCAT Airlines). Bij vertrek vanuit Amsterdam ben je 9½ tot 11 uur onderweg.

➽ Vergelijk hier goedkope vliegtickets naar Astana
Internationale vluchten komen aan op Nursultan Nazarbayev International Airport (NQZ) (www.nn-airport.kz) ten zuiden van de stad. De luchthaven ligt ongeveer 14 kilometer van het het centrum van Astana.
Voor het vervoer naar het centrum kun je gebruikmaken van een taxi, een bus of de nieuwe Astana Light Metro, die in mei 2026 in gebruik is genomen. Het is één metrolijn met 18 haltes, van de luchthaven naar Nurly Zhol. Je kunt onder meer uitstappen bij Baiterek en het Nationaal Museum. Het openbaar vervoer in Astana wordt verzorgd door CTS (www.cts.gov.kz).
De metro doet er ongeveer 25-30 minuten over en is een handig alternatief voor de taxi, aangezien het verkeer zo vaak vaststaat in Astana. Een taxi is niet duur als je de Yandex-app installeert op je telefoon. Voor een paar euro brengt een taxi je naar je hotel.
Reizen met de trein naar Astana
Ben je een rondreis aan het maken in Kazachstan, dan kun je ook de trein nemen naar Astana. Dagelijks rijden er meerdere treinen van het zuidelijke Almaty naar Astana. Het is een behoorlijke lange treinreis, dwars door de steppes van het land. Handig is het dan om de nachttrein te nemen, de Talgo Express, die er 16½ uur over doet.
Er zijn slaapcompartimenten met twee of vier bedden. De meest luxe hebben een eigen toilet en douche. De nachttreinen komen aan op treinstation Nur-Sultan 1 in het noorden van Astana, dat helaas ver weg van het centrum ligt (10 kilometer). Je moet een Yandex-taxi of bus nemen om bij je hotel te komen.
Voor meer informatie over de bezienswaardigheden in Astana kun je kijken op de officiële website van het toeristenbureau: www.visitastana.kz
Handige tips voor een vakantie in Kazachstan
- Reserveer online een hotel in Astana
- Zoek je ideale appartement in Astana
- Beste tours en activiteiten in Astana
- Vergelijk goedkope vliegtickets Astana
- Boek een groepsrondreis naar Kazachstan
- Bestel eSIM voor internet in Kazachstan
- Huur voordelig een auto in Kazachstan
- Bekijk de reisgidsen voor Kazachstan
Voor het laatst bijgewerkt op 21 oktober 2026. Als je aanvullingen, tips of opmerkingen hebt over wat te doen in Astana, Kazachstan, kun je dat laten weten via het contactformulier. Foto’s © Wereldreizigersclub; Depositphotos.com; Booking.com.


































