Bezienswaardigheden in Salzburg top-10
Salzburg is het culturele centrum van Oostenrijk, een stad vol geschiedenis, cultuur en prachtige bezienswaardigheden. Salzburg is gevuld met historische gebouwen, kastelen, kunstwerken en serene tuinen waar je uren in kunt verdwalen. Van het imposante Kasteel Hohensalzburg tot de prachtige kathedraal van Salzburg, voor iedereen is er van alles te zien en te doen.
Treed in de muzikale voetsporen van Mozart, de beroemde componist die in Salzburg het levenslicht zag. Bezoek de filmlocaties van The Sound of Music, die beroemde film uit 1965 die grotendeels in de Oostenrijke stad is opgenomen. Maak uitstapjes naar de Alpen en bewonder de prachtige paleizen van de prins-aartsbisschoppen die bijna 700 jaar de macht hadden in Salzburg (van 1328 tot 1803).
Of je nu op zoek bent naar avontuurlijke wandelingen, een culturele ervaring of een romantische stedentrip, Salzburg heeft het allemaal. Laat je betoveren door de magie van deze stad: hier vind je de 10 beste bezienswaardigheden in Salzburg!
Kasteel Hohensalzburg
Kasteel Hohensalzburg is een van de populairste bezienswaardigheden van Salzburg en al eeuwenlang verbonden met de stad. De vesting ligt bovenop een heuvel en is een belangrijk herkenningspunt. Overal in de stad kun je het kasteel in de verte zien liggen. Het fort is gebouwd in 1077 en het grootste volledig bewaard gebleven kasteel van Europa.
Al sinds 1892 is het kasteel een toeristische attractie en kun je het bereiken met een tandradbaan, de oudste kabelbaan van Oostenrijk. Bovenop de heuvel kun je genieten van het uitzicht over Salzburg, concerten bijwonen en drie musea bezoeken. Zo kom je in het Festungsmuseum alles te weten over de levensstijl van de prins-aartsbisschoppen. ► Lees hier meer over Kasteel Hohensalzburg
➽ Boek hier een toegangsticket of concert in Kasteel Hohensalzburg
Geboortehuis van Mozart
Mozarts Geburtshaus is een van de best bezochte en populairste musea van Salzburg. Het Hagenauerhaus op nummer 9 in de smalle Getreidegasse was tussen 1747 en 1773 het woonhuis van de familie Mozart. Althans, ze woonden alleen op de derde etage. Op 27 januari 1756 werd hier Wolfgang Amadeus Mozart geboren, een wonderkind dat zou uitgroeien tot een van Europa’s grootste componisten.
Het geboortehuis is al in 1880 omgevormd tot een museum, waar je overblijfselen en memorabilia van zijn jeugd kunt bewonderen. Zo zie je er portretten, documenten en de eerste viool en de eerste klavechord die Mozart bespeelde toen hij nog een klein kind was. Ook hangen er beroemde schilderijen, zoals ‘Mozart op de piano’, een onvoltooid werk van zijn zwager Joseph Lange.
Een kamer in het museum is gewijd aan de theateropvoeringen en decors in Mozarts opera’s. Mozarts Geburtshaus is elke dag geopend, en in juli en augustus ook aan het begin van de avond toegankelijk. Adres: Getreidegasse 9, 5020 Salzburg, Oostenrijk. Website: www.mozarteum.at
Volg de sporen van Mozart met een wandeltour
Dom van Salzburg
De Dom van Salzburg is een imposante barokke kathedraal in de historische binnenstad. De kathedraal stamt uit 1611, maar op dezelfde plek stonden al een paar andere kerken. Al in 774 verrees de eerste basiliek. Door bliksem of brand werd de kerk telkens verwoest, waarna werd begonnen met de bouw van een nieuw gebedshuis. De huidige kathedraal is ontworpen door de Italiaanse architect Vincenzo Scamozzi, die het eerste Italiaanse barokke gebouw ten noorden van de Alpen creëerde.
De rijkelijk gedecoreerde marmeren voorgevel wordt geflankeerd door twee hoge torens en bovenop is een koepel van 71 meter hoog. Binnenin staat nog steeds het bronzen doopvont uit 1321 waarin Mozart is gedoopt, rustend op leeuwenfiguren. De kerk kan liefst 10.000 mensen herbergen. De Dom van Salzburg is elke dag gratis te bezoeken en en de toegang is gratis. Er is een ook een museum waar je de kerkschatten, kunst en curiosa kunt bekijken, waarvoor je wel entree moet betalen. Adres: Domplatz 1a, 5020 Salzburg, Oostenrijk. Website: www.salzburger-dom.at
Boek hier een entreeticket of concert in de Dom van Salzburg
Mirabell Paleis en Tuinen
Het Mirabell Paleis (Schloss Mirabell) is een van de meest romantische bezienswaardigheden van Salzburg, de perfecte locatie als je hier in het huwelijksbootje wilt stappen. Prins-aartsbisschop Wolf Dietrich liet het paleis in 1606 bouwen voor zijn minnares. De naam Mirabell is afgeleid van een Italiaanse meisjesnaam, want mirabile betekent ‘bewonderenswaardig’ en bella betekent ‘mooi’.
Het hoogtepunt van het paleis is de Marmeren Zaal, waar de prins-aartsbisschop zijn feesten organiseerde. Tegenwoordig biedt het paleis onderdak aan de kantoren van het stadsbestuur en de burgemeester van Salzburg. De Marmeren Zaal is daarbij in gebruik als trouwzaal, volgens velen de mooiste ter wereld.
Minstens zo oogstrelend zijn de barokke landschapstuinen rond het paleis met terrassen, marmeren beelden en fonteinen. Neem in ieder geval even een kijkje bij de Pegasus-fontein, met een sculptuur van een paard. Dit was het decor voor een van de beroemdste scènes uit de film The Sound of Music. In de film dansten Maria en de zeven kinderen rond de fontein terwijl ze het lied ‘Do Re Mi’ zongen. De toegang tot het paleis en de tuinen is gratis. Adres: Mirabellplatz, 5020 Salzburg, Oostenrijk.
Wil je een concert in het Mirabell Paleis bijwonen?
Hellbrun Paleis
Nog zo’n sprookjesachtig paleis is Schloss Hellbrunn in het zuiden van Salzburg, dat je vooral moet bezoeken als je niet bang bent voor een nat pak 🙂 De prins-aartsbisschop van Salzburg, Markus Sittikus, liet dit paleis van 1612 tot 1615 bouwen in renaissancestijl om gasten te vermaken en te entertainen. Het was puur bedoeld als lustpaleis, want slaapkamers zijn er niet.
De grootste attractie zijn de Wasserspiele in de paleistuinen: een systeem van fonteinen die op de meest onverwachte momenten beginnen te spuiten. Pas dus op als je hier rondloopt en zorg dat je smartphone waterbestendig is, want een onschuldig ogend standbeeld kan opeens veranderen in een koude douche. Bankjes rond een tafel kunnen plotseling water gaan spuiten op nietsvermoedende bezoekers die daar zitten uit te rusten. Vooral kinderen vinden dit hilarisch!
Het paleis heeft nog meer waterattracties, zoals de Wasserautomaten. Dit zijn vijf kleine grotten met bewegende figuren die door water worden aangedreven. Fans van Sound of Music herkennen misschien het paviljoen waar Liesl en Franz elkaar voor het eerst ontmoetten. Adres: Fürstenweg 37, 5020 Salzburg, Oostenrijk. Website: www.hellbrunn.at
➽ Boek hier een boottocht naar Hellbrun met bezoek aan het paleis
Getreidegasse
De Getreidegasse is de beroemdste winkelstraat in de historische binnenstad van Salzburg. Het is een nauwe voetgangersstraat met hoge smalle herenhuizen, sierlijke smeedijzeren gildeborden en romantische inkijkjes naar binnenplaatsen. Op veel huizen staan nog de namen van de vroegere eigenaren. Het beroemdste huis is op nummer 9 te vinden: het geboortehuis van Mozart. Al in de Romeinse tijd was de Getreidegasse een belangrijke route door de stad Salzburg richting Beieren.
Getreidegasse betekent letterlijk ‘graanstraat’, maar met graan heeft de straat nooit iets te maken gehad. Nu is het vooral een bruisende winkelstraat met een verscheidenheid aan winkels, van internationale modeketens en traditionele winkels tot parfumerieën en speciaalzaken. Ook vind je hier verschillende cafés, restaurants en eetgelegenheden. Voor koffie, gebak en huisgemaakte taartjes kun je pauzeren bij Café Getreidegasse op nummer 27, die alle trends altijd aan zich voorbij heeft laten gaan.
Residenzplatz en de Residenz
Het Residenzplatz is een van de mooiste pleinen in het oude centrum van Salzburg. Het plein wordt omringd door de kathedraal, historische gebouwen en statige herenhuizen. In het midden van het plein staat de Residenzbrunnen uit de 17e eeuw, de grootste barokke fontein van Centraal-Europa. Het marmeren bassin is versierd met vier snuivende paarden en bovenop staat de Griekse god Triton, die vanuit een schelpvormige trompet water de lucht in schiet.
Ook deze fontein figureerde in The Sound of Music, toen Maria en de kinderen er tijdens een koetsrit langskwamen. Het plein wordt geflankeerd door de Alte Residenz (in het westen) en de Neue Residenz (aan de oostkant). De Alte Residenz was vanaf 1600 eeuwenlang de officiële residentie van de prins-aartsbisschoppen. In de weelderige zalen organiseerden ze uitbundige feesten, banketten en theater- en operavoorstellingen. De zalen worden nu gebruikt voor officiële evenementen, maar kun je ook bezoeken tijdens een tour.
Een deel van het gebouw biedt onderdak aan de Residenzgalerie, een kunstmuseum met oude meesters. De Neue Residenz was een uitbreiding van de oude residentie en biedt nu onderdak aan Salzburg Museum. Blikvanger is de klokkentoren met het Salzburger Glockenspiel. Drie keer per dag om 07.00, 11.00 en 18.00 uur laten de 35 klokken bekende melodieën horen. Website: www.domquartier.at
➽ Boek hier een dagticket voor het DomQuartier
Sint-Pietersabdij
Tot de meest unieke bezienswaardigheden behoort de Sint-Pietersabdij (Erzabtei Stift Sankt Peter), want dit is het oudste nog bestaande klooster in de Duitstalige wereld. In 696 kwamen hier monniken samen om te bidden, te leven en te werken – en dat gebeurt vandaag de dag nog steeds.
Het hart van het kloostercomplex vormt de abdijkerk, die in 1147 werd ingewijd. Daarmee is het de oudste kerk van Salzburg, al is het gebedshuis door de eeuwen heen talloze keren verbouwd. Daarnaast vind je hier de oudste bibliotheek met een collectie boeken die teruggaat tot de middeleeuwen. Buiten is een begraafplaats die al in de late oudheid is aangelegd, en daarmee ouder is dan het klooster zelf.
Aan de rand van het kerkhof vind je de zogeheten ‘catacomben’, kluizenaarswoningen en graven die in de oudheid uit grotten zijn uitgehouwen. Voor The Sound of Music-fans: de familie Von Trapp hield zich hier schuil, voordat ze aan de nazi’s ontsnapten. Bij het klooster hoort een museum met schilderijen, sculpturen en kerkschatten, waaronder een 12e-eeuwse kelk en een orgel dat bespeeld is door Mozart en Haydn. Het klooster ligt om de hoek van Residenzplatz. Adres: Sankt-Peter-Bezirk 1, 5020 Salzburg, Oostenrijk. Website: www.erzabtei.at
Residenzgalerie
De oostelijke vleugel van het oude bisschoppelijke paleis aan de Residenzplatz biedt onderdak aan de Residenzgalerie, een kunstmuseum dat in 1923 is opgericht. De elf zalen van dit museum zijn de thuisbasis van een bijzondere collectie Europese schilderijen, sculpturen en etsen uit de 16e tot en met de 19e eeuw. De kern is een verzameling Nederlandse 17e-eeuwse meesters die ooit toebehoorden aan een Oostenrijks-Hongaarse graaf en politicus.
Zo hangt hier het werk Oude vrouw in gebed dat Rembrandt rond 1630 schilderde. Andere bekende kunstenaars in de collectie zijn Jan Lievens, Gerard Dou, Jan van Goyen en Salomon van Ruysdael. Daarnaast heeft het museum werken van belangrijke Oostenrijkse, Franse en Italiaanse meesters. Dinsdag gesloten. Adres: Residenzplatz 1, 5020 Salzburg, Oostenrijk. Website: www.domquartier.at
Salzburg Museum
Het Salzburg Museum bevindt zich in de Neue Residenz aan de Residenzplatz, het witte gebouw dat je meteen herkent aan de klokkentoren. Dit is het stedelijk museum dat je onderdompelt in de cultuur en geschiedenis van Salzburg. De omvangrijke collectie bestaat onder meer uit kunstwerken, muziekinstrumenten, klederdracht, antieke wapens, manuscripten en archeologische vondsten.
Momenteel is het Salzburg Museum jarenlang gesloten voor een grondige renovatie en uitbreiding. Waarschijnlijk vindt de heropening plaats in het voorjaar van 2027. Aan het stadsmuseum zijn echter nog zeven kleinere musea op andere locaties verbonden die je wel kunt bezoeken, zoals het Speelgoedmuseum en het Festungsmuseum in kasteel Hohensalzburg. Adres: Mozartplatz 1, 5020 Salzburg, Oostenrijk. Website: www.salzburgmuseum.at
Handige tips voor je trip naar Salzburg
Voor het laatst bijgewerkt op 25 februari 2025. Als je aanvullingen, tips of opmerkingen hebt over de beste bezienswaardigheden in Salzburg, Oostenrijk, kun je dat laten weten via het contactformulier. Foto’s © Shutterstock.com; Pixabay.